Loading...
Hi, How Can We Help You?
  • Adres: Katip Kasım Mah. Gazi Mustafa Kemalpaşa Cad. TİNTAŞ İŞ HANI D:NO:6 KAT:5 Fatih/İstanbul
  • Email: info@hatturizm.com

Avusturya

Değerli ziyaretçilerimiz, Avusturya vizesi sayfamıza hoş geldiniz. İşlemlerinizden önce sayfamızı inceleyerek ve çağrı merkezimizi arayarak süreç hakkında bilgi sahibi olabilir ve Avusturya Schengen vize işlemlerinizi kurumumuz aracılığıyla tamamlayabilirsiniz.

Avusturya’ya seyahat edecek Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamilleri pasaportlarında güncel ve çok girişli bir Schengen vizeleri yoksa vizeye tabidirler.

Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah/Kırmızı) pasaport hamili Türk vatandaşları 180 gün içerisinde en fazla 90 günlük konaklama süresini ihlal etmeme koşuluyla vizeden muaf olarak bu ülkeye seyahat edebilirler.

Seyahat, birden fazla Schengen ülkesini kapsıyorsa en uzun süre konaklama gerçekleştirilecek ülkenin vizesine başvurulması gerekecektir. Avusturya vize başvurusu yapabilmek için ilk giriş yapılacak ülke Avusturya olmalıdır. Avusturya Schengen vize başvuru sahibine180 gün içinde en fazla 90 güne kadar konaklama hakkı tanımaktadır. Tüm Schengen vize türlerine dair 2021 yılı güncel bilgilerine web sitemiz aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Euroasia Global Visa Services aracılığıyla,

Avusturya Turistik vize
Avusturya Ticari vize
Aile Ziyareti Vizesi
Kültürel, sportif faaliyet ve konferansa katılım vizesi
Kısa süreli öğrenim ve staj vize başvurularınızı tamamlayabilirsiniz.
Avusturya Vize İşlemleri
Avusturya vize için İzmir, Bursa, Adana, Antalya başta olmak üzere Türkiye’nin neresinde ikamet ederseniz edin vize başvurularınızı firmamız aracılığıyla tamamlayabilirsiniz.

Avusturya diplomatik misyonları Avusturya vize işlemlerinde bölge sınırlaması getirmiştir. Avusturya Ankara Büyükelçiliğinin yetki alanına giren illerde ikamet edenler başvurularını kendilerine en yakında Ankara, Gaziantep, Antalya, Trabzon temsilcilikleri aracılığıyla tamamlayabilirler.

Avusturya Konsolosluğu İstanbul yetki alanına giren iller için ilgili bağlantıyı ziyaret ediniz.

Avusturya Konsolosluğu Ankara yetki alanına giren iller için ilgili bağlantıyı ziyaret ediniz.

Avusturya Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2021
Avusturya vizesi için seyahat programına uygunluk derecesi önem taşımaktadır. Bu durum, çalışan işçi, çalışmayan kişi, öğrenci, işveren, emekli durumuna göre ayrılmaktadır. Mevcut durumunuzu destekleyen belgeleri, form ya da dilekçeleri, yetkili mercilere teslim etmeniz başvuru dosyanızda yer vermeniz gerekmektedir. Eksik veya hatalı evrak sunmak Avusturya vize başvurusu sonucunu etkilemektedir.

Avusturya vize başvurularınıza ilişkin uygulamalar talep ettiğiniz vize türüne göre değişiklik gösterir. Sizden istenen diğer bir vize işlemi ise, biyometri işlemi (parmak izi taraması) olmaktadır. Euroasia Schengen vizesi yetkililerimiz tarafından, talep ettiğiniz başvuru takip etme yetkisi göz önüne alınarak adınıza alınan randevu ile belirtilen gün ve saat içinde veri girişinizi yaptırmanız gerekmektedir. Son 3 yıl içinde alınmış bir Schengen vizeniz olmaması durumunda parmak izi taraması yaptırmalısınız.

Standart Evraklar
Avusturya vizesi için seyahat amacına ve kişilerin mesleki durumuna göre vize başvurusunda istenen evraklar değişiklik göstermektedir. Bunun yanında her başvurandan istenen standart evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, 2 adet arka fonu beyaz olan güncel hali yansıtan biyometrik fotoğraf, kimlik fotokopisi olarak belirtilebilir. Vize işlemleri sırasında kullanacağınız pasaport seyahatinizin bitiş tarihinden 6 daha geçerliliğini korumalı ve pasaportunuzda vizenin işlenebilmesi için en az 2 boş sayfa bulunmalıdır.

Meslek Evrakları
Standart evraklara ek olarak, başvuran kişinin, sigortalı çalışan, iş veren, kamu çalışanı, emekli, işsiz, öğrenci, avukat, mühendis, doktor, çiftçi veya ev hanımı olması gibi birçok meslek ve finansal gelir grubuna göre evraklar değişiklik gösterir. Genel olarak meslek gruplarından

Avusturya vize işlemleri için evraklar;

Sigortalı çalışan; iş yerinden izin yazısı, işe giriş belgesi, SGK hizmet dökümü, son 3 aylık bordro, banka hesap dökümü, şirkete ait vergi levhası, ticaret sicil gazetesi, faaliyet belgesi ve imza sirküleri
İş veren için; şirketin antetli kağıdına yazılmış vize talep dilekçesi, şirkete ait evraklar, son 3 aylık banka hesap dökümü, SGK hizmet dökümü
Kamu çalışanları için; Çalıştığı kurumdan izin ve çalışma yazısı, 3 aylık bordro, SGK hizmet dökümü, son 3 aylık banka hesap dökümü
Emekliler için Avusturya vize evrakları; E-devletten emeklilik belgesi, emekli maaşının alındığı banka hesap dökümü veya PTT’den maaş alınıyorsa dekont.
Mühendis, Avukat vb. meslek odası grupları; meslek odasından Oda Kayıt Belgesi
Öğrenciler; Sponsora ait sponsorluk evrakları, öğrenci belgesi, sponsor imzalı dilekçe, sponsora ait banka hesap dökümü
Ev hanımı ve çalışmayanlar için; sponsorluk dilekçesi, sponsorun meslek evrakları, sponsora ait banka hesap dökümü.
Seyahat Amacına Yönelik Avusturya Vize Evrakları
Bir Avusturya vize başvurusunda, standart evraklar, meslek ve finansal gelir kanıtı evraklarına ek olarak seyahat amacına yönelik evraklar da sunulması gerekir. Seyahat amacını net ve anlaşılır bir şekilde kanıtlamayan evraklarla yapılan vize başvuruları red ile sonuçlanabilmektedir. Dolayısı ile vize başvurusunda sunulacak tüm evraklar titizlikle hazırlanmalıdır. Seyahat amacı başvuru yapılan vize türünün de belirleyicisidir.

Turistik vize için belgeler; Avusturya’ya turistik amaçlı seyahatlerde mutlaka otel rezervasyonu ve uçak rezervasyonu sunulmalıdır. Konaklama belgesindeki tarihler, vize dosyasının diğer evraklarındaki seyahat planı ile uyumlu olmalıdır.
Ticari vize için belgeler; Ticari vize başvurusunda mutlaka Avusturya’daki ticari ilişki kurulacak şirketten ticari davetiye alınmalıdır. Bu ticari davetiye Avusturya vize başvurusu sırasında elektronik ortamdan alınmış olarak sunulabilir.
Avusturya ziyaret vizesi için belgeler; Avusturya’da ziyaret edilecek aile, akraba, arkadaş veya yakından alınmış EVE davetiyesi. EVE davetiyesi yoksa ziyaret edilecek kişiden alınmış davet yazısı, pasaport fotokopisi, ikamet sureti ve kira kontratı.
Dikkat!
Yukarıda belirtilen vize kategorileri Avusturya Schengen vize kategorilerine aittir. Ayrıca Avusturya’ya 90 günden uzun kalmak amacıyla seyahat planlanıyorsa Avusturya Ulusal vize başvurusu yapılmalıdır. Ulusal vizenin amacı çalışmak, aile birleşimi yapmak, bilimsel araştırma, staj, Erasmus, dil eğitimi vb. amaçlar olabilir. Ulusal vize işlemlerinde de hatturizm danışmanlık hizmeti sağlamakla birlikte Ulusal vize başvuru prosedürü Schengen vizesinden farklıdır.

Avusturya vize danışmanlığı

Avusturya Vize Başvurularında Euroasia Danışmanlığı
Avusturya vizesi için ülkenin başvuru sahiplerinden istediği bilgi ve belgeleri sorunsuz tamamlamak adına girilen bu hazırlık sürecini olumlu olarak tamamlamayı öngörmektedir. Bu aşamada samimi bir iletişim ağında, sorulan her soruya kesintisiz cevap veren, ofislerinde misafirlerini ağırlayan ve vize için başvuru yapan kişileri ülkenin yönetmeliği hakkında da bilgi sahibi yapan Euroasia Schengen yetkililerimiz ile beraber, vize işlemleri zahmetsiz olacaktır.

Uzun ya da kısa süreli seyahat planını düşünen T.C. vatandaşlarının, her imkân ve durum değerlendirilmesi güncel kaynaklar incelenerek sunulur. Böylece sorun yaşamanız ve Avusturya vize başvurularınız için zaman kaybetmeniz engellenmiş olur. Evraklarınızı ister kargo, isterseniz şahsi olarak ofislerimizde bulunan uzmanlara iletebilirsiniz.

Avusturya Vize Sonuçlanma Süresi?
Avusturya vize başvurusu sonuçlanma süresi 5-15 iş günü arasında değişmektedir. Bu süre ortalama veriyi ifade etmektedir. Türkiye’nin ve Avusturya’nın resmi tatil günleri öncesinde yapılan başvurularda işlem yoğunluğu olabileceği için başvurunuzun sonuçlanması daha uzun sürebilmektedir. Yabancı pasaportlarla yapılan başvuruların işlem süresi uzayabilmektedir. Bu gibi durumları göz önünde bulundurarak başvurunuzu en geç 1 ay önce yapmaya özen gösterin.

Değerli ziyaretçilerimiz, Avusturya vize işlemlerine dair yetkililerimizi arayabilir, mesleksel durumunuza uygun gerekli evrak listesini ve Avusturya vize ücreti 2021 yılına ait güncel hizmet bedellerini öğrenebilirsiniz. Ayrıca yetkililerimizi arayarak başvuru süreci ve vizenizin durumunu sorgulayabilirsiniz.

Avusturya vize randevusu 2021 başvuru işlemlerinizde tüm başvuru süreci hatturizm Schengen departmanı yetkilisi tarafından yürütülür. Avusturya vize randevu yetkili başvuru merkezinin müsaitlik durumu göz önüne alınarak sizin adınıza uygun olduğunuz gün ve saate alınır. Randevu gününde parmak izi verilir, evraklar hatturizm operasyon yetkilisi eşliğinde işlem merkezine teslim edilir. Burada kısaca bahsedilen vize başvuru süreci hakkında daha fazla bilgi almak için Avusturya vize randevu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Avusturya Vizesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Avusturya vize başvurusu işlemlerinizi seyahat tarihinize en geç 30 gün kala tamamlamanızı tavsiye ederiz. Seyahat tarihinize 15 günden az bir süre kalmışsa vize başvurunuz olumlu sonuçlansa da seyahat tarihinize yetişmeyebilir.
Avusturya Schengen vize işlemleri için hazırlayacağınız evraklarınızı randevu tarihinizden son 7 gün içerisinde temin etmeye dikkat ediniz.
12 yaş altı Avusturya vize başvuru sahiplerinin dikkatine; 12 yaş altı vize başvuru sahiplerinin başvurularını şahsen yapmalarına gerek yoktur. 12 yaş altı Avusturya vize başvuru sahipleri yalnız başlarına seyahate çıkacaklarsa anne ve babaları tarafından imzalanmış, orijinal, noter onaylı muvafakatname belgesini vize başvuruları için hazırlamalıdırlar. Ancak aile fertleriyle aynı anda yapılacak vize işlemleri için 12 yaş altı Avusturya vize başvurusu müracaat sahiplerinin noter onaylı muvafakatname belgesi sunmalarına gerek yoktur.
12-18 yaş arası başvuru sahipleri Avusturya Schengen vize işlemleri için başvuruları sırasında hazır bulunmaları gerekmektedir. Biyometrik verilerini (parmak izi) ibraz etmeleri gerekmektedir.
Evlilik ve boşanma gibi durumlardan dolayı soyadı değişmiş (pasaport ve nüfus cüzdanında soy ismi eşleşmeyen) müracaat sahiplerinin yapacağı vize başvuruları kabul edilmemektedir.
Avusturya aile/akraba/arkadaş ziyaret vizesi için müracaatta bulunacaksanız ve Avusturya belediyesi tarafından onaylı davetiye temin edemiyorsanız, Avusturya’da ikamet eden davet sahibinden Almanca veya İngilizce olarak hazırlanmış, davet sahibi tarafından şahsen imzalanmış bir davet mektubu alarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Bu mektuba ek olarak sizi davet eden kişinin Avusturya oturum kartının/ulusal kimlik kartının veya Avusturya pasaportunun fotokopisini ve buna ek olarak Avusturya’da ikamet edilen evin kira sözleşmesini veya ikametgâh belgesini sunmalısınız.
Fotoğraf şeklinde temin edilen davet mektupları kabul edilmemektedir.
Avusturya vize başvurusu için, SGK’lı çalışan değilseniz noter onaylı iş sözleşmesini sunmalısınız.
Avusturya vize işlemlerine dair daha detaylı bilgiler için Schengen yetkililerimizi arayabilirsiniz, soru ve görüşlerinize help@hatturizm.com mail adresine yazarak daha kapsamlı bilgi sahibi olabilirsiniz

Avusturya Vize Başvuru Prosedürü
Avusturya vize işlemlerinizi Euroasia Global Visa Services aracılığıyla kolaylaştırılmış bir vize başvuru prosedürünü tamamlayarak alabilirsiniz. Avusturya vize işlemleriniz için sitemizde bulunan bilgilerin sizin için yeterli olmaması halinde yetkililerimizi arayarak gereken desteği alabilir. Seyahat amacınıza göre size en uygun evrak listesini içerir bilgi e-mailini talep edebilirsiniz.

Hazırlamış olduğunuz belgelerinizi kurumumuza ulaştırın.

Avusturya vize işlemleri hususunda faydalı bilgi sağlamak için hazırladığımız sayfamızda mesleksel durumunuza göre değişen evrak listelerini bulabilirsiniz. Çalışan, işveren, emekli, devlet memuru, ev hanımı, öğrenci gibi mesleksel ve sosyal durumunuza göre değişiklik gösteren evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlamaya özen gösteriniz. Başvuru evraklarınızı eksiksiz bir şekilde hazırlamış olmanız vizenizin işleme alınma süresini kısaltacaktır.

Konsolosluğun vize başvurularını değerlendirme ve sonuçlandırma süresine müdahale edilememektedir. Konsolosluk detaylı inceleme yaparsa vize başvurunuzun sonuçlanma süresi uzayabilir. Ancak vize başvurunuzun işleme alınmasına kadar geçen süreci kısaltabilirsiniz. Evraklarınızı eksiksiz ve belirtilen direktiflere uygun olarak hazırlayarak bize ulaştırırsanız evrakları tekrar temin etmek ve yeni bir Avusturya vize randevusu tarihi almak gibi nedenlerden oluşan zaman kayıplarını engelleyebilirsiniz.

Evraklarınız elimize ulaştığında sizi arayacağız.

Euroasia Schengen vize yetkililerimiz evraklarınızı teslim aldıktan sonra, evraklarınızın kontrolünü yaparak sizi bilgilendireceklerdir. Eksik veya hatalı evrak tespit ettiklerinde size bilgi e-maili göndereceklerdir. Lütfen bu aşamada evraklarınızı eksiksiz şekilde ve uyarıları dikkate alarak hazırlayın. Başvuru aşamaları konusunda dilerseniz telefon ile canlı destek de alabilirsiniz.

Avusturya Vize Ücreti

Avusturya Vize Ücreti 2021
Avusturya vize ücreti 2021; konsolosluk harç ücreti, vize evrakları toplama birimi servis bedeli ve kurumumuzun servis bedelinden oluşmaktadır. Avusturya’ya ailece seyahat edecekseniz toplu işlem bedel ücreti hakkında detaylı bilgiyi yetkililerimizden alabilirsiniz. Sayın yolcumuz, vize başvurularınızın değerlendirmesi ve sonuçlandırması tamamen Avusturya Büyükelçiliğinin ve Avusturya Başkonsolosluğunun inisiyatifi altındadır. Evraklarınızı eksiksiz sunmanız vize başvurunuzun olumlu sonuçlanacağını garantilememektedir. Vize başvurunuzun ret ile sonuçlanması durumunda ücret iadesi yapılmamaktadır. Avusturya vize ücreti 2021 başvurunuzun işleme alınabilmesi için talep edilmektedir, vize garantisi için alınan bir ücret değildir.

Avusturya vize işlemleri için 2021 yılına ait güncel ücret e-posta hesabınıza gönderilmiş bilgi mailinde yer almaktadır. Bilgi e-mailinde belirtilen Avusturya Schengen vize başvuru işlem ücretini yetkililerimiz tarafından size iletilecek banka hesap bilgilerimize TL karşılığı olarak yatırabilirsiniz. Ayrıca Avusturya vize işlemleri/hizmet bedelini döviz bazında nakit olarak vize başvuru evraklarınızla birlikte kurumumuza ulaştırabilirsiniz.

Avusturya Vize Randevusu Belirleyin.

Avusturya Schengen vize başvuru belgelerinizi kurumumuza ulaştırmanızla yetkililerimiz sizin adınıza parmak izi (VIS) ve evraklarınızın vize birimine teslimi için randevu alacaktır. Randevu alma işlemlerinizi yetkililerimize bırakabilirsiniz. Size en uygun ve alınabilecek en yakın tarihe randevunuzu almış olacağız. Böylece durumunuza uygun tarih ve saatte biometrik verilerinizi ibraz edebilirsiniz.

Randevu gününüzde yetkililerimiz eşliğinde biometrik verilerinizi beyan edin

Avusturya vize randevusu gününde yetkilerimiz, biometrik verilerinizi verirken sorun yaşamamanız için parmak izi beyanı sırasında sizlere eşlik edecektir.

Pasaportunuzun durumunu öğrenin

Randevu gününden sonra işlemleriniz devam ederken vize sonucunuzu her gün düzenli olarak sorgulayacağız. Siz de çağrı merkezimizi arayarak veya talebinizi mail olarak help@hatturizm.com’a belirterek pasaport durumunuzu sorgulatabilirsiniz. Schengen yetkilerimiz işlemlerinizin sonuçlanmasıyla sizi derhal bilgilendirecektir.

Pasaportunuzu teslim alın

Avusturya vize işlemlerinizin sonuçlanmasının ardından pasaportunuzu şahsen ofisimize gelerek teslim alabilirsiniz. Talebiniz halinde pasaportunuzu ev/iş adresinize kargo ile göndermekteyiz.

Avusturya vize işlemleri neticelenmiş yolcularımız, pasaportlarınızı teslim aldıktan sonra vize tarihlerinizi, vizelerinin üzerinde bulunan kimlik bilgilerinizi ve Schengen sahası giriş-çıkış sayıları ile ilgileri bilgileri (multiple-single) mutlaka kontrol etmeniz gerekir. Herhangi bir yanlışlık söz konusuysa vakit kaybetmeden yetkililerimizi bilgilendiriniz.

Avusturya D Vize
Avusturya uzun süreli (D tipi) vize türleri;

Avusturya seyahatine çıkmadan önceki ilk aşama, Avusturya seyahat uygunluğuna bağlı olarak vize başvurusunda bulunmaktır. Avusturya vizesi için gerekli ve yeterli bilgileri sunmanız gerekir. Avusturya Schengen vize ve aile birleşimi, çalışma ve uzun süreli öğrenim gibi 90 günden daha fazla konaklama gerektiren durumlar için talep edilen Avusturya D vize türleri aşağıdaki gibidir;

Oturum vizesi
Çalışma vizesi
Eğitim vizesi
Aile birleşimi vizesi

Detaylar